Aromaterapi Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir ?

1 Nisan 2019 Kapalı Yazar: Aromakoloji Aromakoloji
Aromaterapi Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir ?

Aromaterapi Nasıl Uygulanır,  Faydaları Nelerdir ?

 

Çok eski tarihlerden bugüne gerek hastalıkları tedavi etmede gerekse koruyucu hekimlikte, çeşitli tekniklerle, aromatik özlerin kullanıldığını  biliyoruz, ünlü tıp alimi İbni Sina’nın El kanun Fi’t-Tıbb kitabında çoklukla şifalı özlerden ve uygulama tekniklerinden ve özellikle masajdan ve faydalarından bahsedilmektedir, yine modern tıbbın kurucusu ve doktor yemini ile de bildiğimiz  Hipokrat’ta aromatiklerden sıklıkla bahsetmiş ve aromatik özlerin hangi tekniklerle uygulanması gerektiğini anlatmıştır. Şüphesiz ki günümüzde mordern Aromaterapi’nin uçucu yağları en etkili uygulama metodlarından biri masajdır.

1-) Aromaterapi Masajı

Aromaterapi masajı, isveç masajına benzer tekniklerle uygulanan ve uygulama esnasında aromatik özler içeren özel krem, losyon ve yağlar kullanılarak yapılan bir masaj türüdür. Aktif moleküller içeren bu aromatik özler masajın iyileştirici gücü ile birleşip kaygı, stres, depresif ruh hali gibi psikolojik durumlardan, kasılma, ağrı kramp, gibi fiziksel durumlara kadar birçok sorun için yada sadece dinlenme ve rahatlama amacı ile uygulanabilir.

Doğru bir Aromaterapi masajı yapılabilmesi için seans öncesinde aromaterapist tarafından bireylerle ilgili detaylı bir değerlendirme yapılır ve bu değerlendirme neticesine göre uygulanacak masajın süresi, seans adeti uygulamada kullanılacak aromatik özler ve losyon ya da bitkisel yağ gibi taşıyıcılar belirlenir. En etkili terapi için aromatik özlerin kişinin durumuna özel olarak ve uzman bir Aromaterapist tarafından formüle edilmiş olması gerekmektedir.

Uygun bir planlama ve eğitimli masaj terapisti, yada fizyoterapist tarafından yapılan Aromaterapi masajının faydaları ise saymakla bitmez fakat biz şu şekilde özetleyebiliriz;

Dismenore ( adet sancısı ) : Yapılan çalışmalarda lavanta, gül, adaçayı, uçucu yağlarının karın bölgesine topikal bir şekilde uygulanmasının mensüral kramlarının şiddetini azalttığı bulunmuştur.

Artrit Ağrısı : Lavanta, okaliptüs, mercanköşk ve nane yağı ile yapılan karışım bir taşıyıcı baz vasıtası ile uygunlanmış ve hastaların ağrı  skorlarında azalma görülmüştür.

– Baş ağrısı ve migren : Lavanta esansiyel yağının solunması ve şakaklara uygulanması migren baş ağrılarının akut tedavisinde etkin ve güvenli bir tedavi yöntemi olarak görünmektedir.

Ayrıca masajın, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kan dolaşımını düzenlediği, kasları rahatlattığı, yağ yakımını hızlandırdığı ve diğer birçok sıkıntılı durumda fayda sağladığı bilinmektedir.

Hemen hemen bütün SPA merkezlerinde aromaterapi masajı olmasına rağmen, ülkemizde gerçek aromaterapi masajının bütün bu merkezlerde doğru bir şekilde uygulandığını söylemek güçtür. Uygulanan terapi tarzı, kişiye özel planlama yapılıp yapılmadığı, kullanılan uçucu ve sabit yağların kalitesi ve hazırlanan karışımın uzman ellerden çıkıp çıkmadığı çok önem arz etmektedir.

2-) Krem, merhem ve losyonlar

Aromaterapi’nin en sık uygulandığı metodlardan biride cilt üzerine merhem, krem losyon gibi ürünler ile uygulanmasıdır. Uçucu yağların anti- mikrobiyal, anti- inflamatuar, hücre yenileyici,anti- oksidan etkileri onları cilt sağlığı için harika bir ürün yapar ve oldukça faydalıdılar.

-Akne : Uçucu yağlar içeriğindeki aktif bileşenler ile, hem cilt üzerine direk uygulamalarda hem de koklama yolu ile stresi  hormonlarının salınımını azaltmakta oldukça başarılıdır. Özellikle çay ağacı, ve benzer molekül yapısındaki  uçucu yağların P.acnes üzerindeki etkinliğini gösteren çalışmalar yapılmıştır.

Egzama ve dermatit : Kızarıklık, döküntü kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösteren ve son derece rahatsızlık verici bir cilt hastalığı olan egzama ve dermatitin tedavisinin tek başına bir ürünle mümkün olmadığını bu problemle savaşan kişiler bilir. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve uçucu yağlarla hazırlanan merhem ve losyonlar semptomların hafiflemesinde faydalı olacaktır. Özellikle papatya, ökaliptus, nane, ıtır, çay ağacı gibi uçucu yağlar anti-inflamatuar etkinlikleri kanıtlanmış ve iyi gelen aromatik özlerdir.

Anti-aging : Uçuğu yağ molekülleri lipid yapıda ve küçük moleküller olmaları sebebi ile uygun metodlarla uygulandığınında hızlıca cildin alt katmanlarına ulaşabilme yeteneğine sahiptir, ayrıca deride koku reseptörleri bulunduğu ve güzel kokulara pozitif tepki verdiği de  artık bilinmektedir. Papatya ,Gül, Itır, Ölmezçiçek , Günlük gibi uçucu yağların hücre yenileyici ve diğer birçok özelliği onları harika bir anti-aging aktif yapmaktadır.

3-) İnhalasyon ( koklama)

Esasen, aromaterapinin bütün uygulama tekniklerinin içerisinde koklama zaten mevcuttur ve aromaterapi ‘’ tam anlamda bir ‘’koku terapisi’’ dir. Direk inhalasyon metodunda çeşitli nefes teknikleri ile koku moleküllerinin terapötik etkilerinden faydalanılması hedeflenir.

Uykusuzluk / Depresyon: Hafif uykusuzluğun tedavisi için yapılan bir dizi çalışmada Lavanta kokusunun etkili olduğu bulunmuştur. Uykuyu teşvik eden özellikleri ile birlikte , lavantanın, kadın üniversite öğrencilerinde aynı anda depresyonu azalttığı bulunmuştur.

Solunum yolu rahatsızlıkları: Özellikle 1,8 sineol içeren uçucu yağların solunum sistemi üzerinde etkin olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur ökaliptus yağı bu anlamda en çok kullanılan uçucu yağdır. Balgam söktürücü ve solunum yolu patojenlerine karşı etkin olduğu ile ilgili bilimsel çalışmalar mevcuttur.

-Mide bulantısı : Özellikle Limon ve Nane uçucu yağlarının hafif mide bulantısına iyi geldiği bilinmektedir.

Bu makalemde aromaterapinin 3 önemli uygulama alanından bahsettim fakat aromaterapinin banyo, kompres gibi uygulama alanları da mevcuttur.

 Uyarılar ;

  • Aromaterapi masajını sadece sertifikalı masaj terapistleri tarafından uygulanmalı, karışımı hazırlayan kişinin mutlaka Aromaterapist olması gerekmektedir.
  • Masaj’a başlamadan önce mutlaka sağlık geçmişiniz ile ilgili bilgi alınmalıdır.
  • Uçuçu yağlar uygun şeklide seyreltilmeden kullanılmamalıdır, ayrıca bu yağlar bazı bünyelerde alerjik reaksiyona sebebiyet verebilir buna dikkat edilmelidir.
  • Hamile veya emzirme döneminde olan kişilerin aromaterapi masajı yaptırması sakıncalı olabilir bu dönemde olan kişiler doktor tavsiyesi olmadan hiçbir işlem yaptırmamalıdır.
  • Herhangi bir sağlık problemin olanlar aromaterapi masajı yaptırmadan önce mutlaka doktorununa danışmalıdır.
  • Bu makalede verilen bilgiler sadece bilgilendirme amacı ile verilmiştir. Herhangi bir hastalığı tedavi etme veya bu konuda bir klavuz olma niyeti taşımaz. Bütün sağlık sorunlarınızda ve bir ürün kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışınız.
  • Uçucu yağlar konsantre ve aktif ürünlerdir, eve gelişi güzel tariflerle uygulamak sakıncalı olabilir.

 

Kaynaklar :

 -George T Lewith, Anthony Dean Godfrey, Philip Prescott. A single-blinded, randomized pilot study evaluating the aroma of Lavandula augustifolia as a treatment for mild insomnia. J Altern Complement Med. 2005 Aug;11(4):631-7. PMID: 16131287

– Li-Wei Chien, Su Li Cheng, Chi Feng Liu . The effect of lavender aromatherapy on autonomic nervous system in midlife women with insomnia. Evid Based Complement Alternat Med. 2012 ;2012:740813. Epub 2011 Aug 18. PMID: 21869900

 Inn-Sook Lee, Gyung-Joo Lee. [Effects of lavender aromatherapy on insomnia and depression in women college students]. Br J Pharmacol. 1999 Sep;128(2):380-4. PMID: 16520572

-Myung-Ja Kim, Eun-Sook Nam, Seun-In Paik . [The effects of aromatherapy on pain, depression, and life satisfaction of arthritis patients]. Taehan Kanho Hakhoe Chi. 2005 Feb ;35(1):186-94. PMID: 15778570

-Payam Sasannejad, Morteza Saeedi, Ali Shoeibi, Ali Gorji, Maryam Abbasi, Mohsen Foroughipour . Lavender essential oil in the treatment of migraine headache: a placebo-controlled clinical trial.Eur Neurol. 2012 ;67(5):288-91. Epub 2012 Apr 17. PMID: 22517298

-Ulmer,W.T.and Schott,D.(1991) ‘Chronic obstructive bronchitis : effect of Gelomyrtol in placebo controlled double-blind study’. Fortschritte der medizin 109,27,547-550.Cited by Bowles,E.J.

 Carson, C.F., Hammer, H.A., & Riley, T.V. (2006). Melaleuca alternifolia (Tea Tree) Oil: a Review of Antimicrobial and Other Medicinal Properties. Clinical Microbiology Reviews, 19, 50-62.

– draxe.com /Roman Chamomile Essential Oil Benefits & Uses By Christine Ruggeri, CHHC December 21, 2016

–  Enshaieh, S., Jooya, A., Siadat, A.H., & Iraji, F. (2007). The efficacy of 5% topical tea tree oil gel in mild to moderate acne vulgaris: A randomized, double-blind placebo-controlled study.Indian J Dermatol Venereol Leprol, 73, 22-25.