Aromaterapi Nedir?

10 Mart 2019 Kapalı Yazar: Aromakoloji Aromakoloji
Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi Nedir?

Uçucu yağ terapisi olarak da adlandırılan aromaterapi, bireyin sağlığını desteklemek ve iyi hissetmesini sağlamak için aromatik/uçucu yağları kullanarak, başta masaj olmak üzere farklı metodlarla yapılan, bütünsel ve tamamlayıcı bir sağlık ve kozmetik uygulamasıdır.

Aromatik bitkiler, binlerce yıldır Mısır ve Pers uygarlıkları gibi farklı kültürlerdeki insanlar tarafından kullanılmasına rağmen aromaterapi, günümüzde nispeten genç bir meslektir.

Aromaterapide kullanılan uçucu yağlar, tıbbi ve aromatik bitkilerin kabuk, çekirdek, tohum, yaprak, reçine ve çiçek gibi çeşitli bölümlerinden buharla damıtma, solvent ekstraksiyon ya da soğuk presleme gibi metodlarla elde edilen bitkilerin, öz yağları ve yaşam güçleridir.

Güzel kokulu bu yağlar; bitkileri, dış ortamlardaki zararlılardan koruyarak üremesini devam ettirebilmelerini sağlar. Uçucu yağlar, başta parfümeri olmak üzere ilaç ve gıda sektöründe de yoğun olarak kullanılmaktadır.
Aromaterapide kullanılan uçucu yağları; masaj, cilt bakımları, vücut bakımları ile sabit yağların desteğiyle cilt üzerine sıcak veya soğuk kompres uygulayarak, buhurdanlıklar ve aroma ‘inhaler’ları vasıtası ile koklayarak ya da banyo suyuna ilave ederek kullanabiliriz.

Aromaterapi, ‘holistik’ yani bütünsel bir terapidir. Bireyleri psikolojik ve fizyolojik açıdan ele alarak doğuştan gelen iyileşme süreçlerini geliştirmeyi amaç edinmiştir. Fakat, bazı kuruluşlar, aromaterapiyi kullanım amaçlarına göre estetik aromaterapi, holisitik aromaterapi ve klinik aromaterapi olarak üçe ayırmıştır.

Klinik veya tıbbi aromaterapi, özellikle Fransa başta olmak üzere Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde ve kısıtlı da olsa ülkemizde de uygulanmaktadır. Bu formda uçucu yağlar, psikofizyolojik etkilerinden ziyade farmakolojik aktiviteler için uygulanır. Ayrıca dozajlar genellikle holistik aromaterapiden daha yoğundur. Eczacıların ve diğer sağlık profesyonellerinin klinik aromaterapiyi uygulayabilmesi için kullandıkları uçucu yağların, tıbbi amaçlı kullanıma uygun ve uçucu yağ üreticilerinin gerekli yasal mevzuatları yerine getirmiş olması gerekmektedir.