Aromaterapi ve Pilatesin Uyumu

10 Mart 2019 Kapalı Yazar: Aromakoloji Aromakoloji
Aromaterapi ve Pilatesin Uyumu

Aromaterapi ve Pilatesin Uyumu

Hepimiz, günlük hayatımızda birçok stres faktörü ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu yazımda stresten uzaklaşmanın en etkili yöntemlerinden biri olan fiziksel aktiviteden bahsedeceğim…

Stresten arınmanın yöntemlerinden biri olan fiziksel aktivite, ‘endorfin’ ve ‘serotonin’ gibi nörokimyasalların üretilmesini tetikleyerek vücut ve zihin üzerinde olumlu etkiler yaratır.

 

Stresten arınma konusunda oldukça başarılı olan egzersizlerden biri de pilatestir. Bu hibrit egzersiz sistemi, yoga ve batılı egzersiz biçimlerini birleştirmektedir. Pilates, postür bozukluklarını gidermede, kasları güçlendirmede ve esneklik kazandırmada oldukça etkilidir.

Doğru nefes teknikleri, başta egzersiz olmak üzere sağlık açısından oldukça önemlidir. Pilateste de yogada olduğu gibi nefes egzersizleri önemli bir yer tutar. Hatta pilatesin mucidi Joseph Pilates “Nefes yaşamın ilk ve son eylemidir. Bu yüzden her şeyden önce doğru nefes almayı öğrenmek gerekir” demiştir.

Pilates Seanslarında Aromaterapi Uygulanıyor

 Pilates deneyimini geliştirmenin ve stresi azaltmanın bir başka yolu da seansta aromaterapi yapılmasıdır.

Pilates seansına aromaterapiyi eklemek,  gerçekten de stresin azaltılması, konsantrasyon ve canlılığın artırılması için harika bir yöntemdir. Nefes aldığımız esnada ‘inhaler’den ya da difüzer’den salınan  aroma molekülleri burundan içeri sızarak kullanılan yağa göre sakinleşmenize ve stresinizi gidermeye yardımcı olur.

Pilates ile aromaterapi’yi bütünsel olarak uygulamanın başka bir yöntemi ise Aromaterapi’de kullanılan ve aktif moleküller içeren uçuçu yağların, uygun bir taşıyıcı yağ ile bireylere topikal olarak uygulanmasıdır. Uçucu yağlardan özellikle monoterpenler ve türevlerinden meydana gelenlerin,  analjesik ve anti-inflamatuar etkinliklerini destekleyen  bilimsel çalışmalar mevcuttur.

Pilatesin aynı zamanda fizyoterapi temelli bir rehabilitasyon yöntemi olduğunu hepimiz biliyoruz, birçok hekim artık çeşitli kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarında pilates’i öneriyor. Ayrıca selülit gibi karmaşık,tek bir terapi ile giderilemeyen ve estetik açıdan bireyleri rahatsız eden  problemlerde de Pilates’in etkili olduğunu biliyoruz. Tabiki yağ yakımını destekleyici uygun egzersizler ile birlikte… Aromaterapi’de  aynı şekilde tamamlayıcı bir terapi olarak selülit, kas ve eklem rahatsızlıkları için çok faydalıdır.

Dolayısı ile bu iki uygulamayı birleştirmek gerekten çoklu fayda sağlayacaktır. Ancak ezbere kullanılan uçucu yağlar yerine bir Aromaterapist tarafından konsültasyondan sonra kişiye özel olarak hazırlanmış uçucu yağarı kullanmak gerekir.

Her zaman söylediğim gibi sağlıklı olmak ve güzel görünmek için öncelikle güzel hissetmek gerekir. Aromaterapi ve pilates bunun için muhteşem bir ikili fakat unutmamak gerekir ki hem pilates hem de aromaterapi, uzman eller vasıtası ile size iyilik ve güzellik verecektir.Özellikle bir rahatsızlığı olan kişiler, uygun branşta eğitimi olmayan kişilerin yaptırdığı  egzersiz ve diğer terapilere katılmamaları yerinde olur.

Not : Kas ve isteket sistemi rahatsızlığı gibi problemleri olan kişiler,hiçbir egzersiz veya uygulamayı doktor tavsiyesi olmadan yapmamalıdır.