Cilt Bakım Yağları Botoksa Alternatif Olabilir mi?

9 Mart 2019 Kapalı Yazar: Aromakoloji Aromakoloji
Cilt Bakım Yağları Botoksa Alternatif Olabilir mi?

Cilt Bakım Yağları Botoksa Alternatif Olabilir mi?

Botoks, günümüzde anti-aging uygulamalarda oldukça fazla kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle, doğru eller tarafından dozunda uygulanan botoks enjeksiyonları; kaz ayakları, alın bölgesi ve kaş ortası gibi bölgelerde kırışıklıklar için gerçekten de etkili sonuçlar ortaya çıkarıyor. Hal böyle olunca da bazı üreticiler tarafından ‘botoksa alternatif krem/yağ çıkarma iştahı’ gittikçe kabarıyor.

Öncelikle, teknik olarak botoks nasıl kırışıklıklar üzerinde etki ediyor onu bir inceleyelim: Botoks Clostridium botulinum isimli bir bakteri tarafından üretilen bir toksindir, ”uzman hekim” tarafından enjeksiyon yöntemi ile uygulanır,Botoks enjekte edilen bölgedeki kas gruplarının hareketlerini kısıtlar ve kasların gevşemesini sonrasında da ilgili bölgedeki kırışık görünümünün yok olmasını sağlar, böylece daha genç daha taze bir görünüm elde edilir, ilacın kalıcılığı ise ortalama 4-6 ay arasındadır. Hekimler genel olarak botoks’u bu şeklide açıklıyorlar.

Şimdi biraz beyin jimnastiği yapalım… Botoks işlemi, enjekte edilen bölgedeki kas gruplarının hareketlerini kısıtlayan bir uygulama ise cilt üzerinden uygulanan kozmetik bir ürünün veya yağın, bu kas gruplarına uygun dozlarda ulaşması ve hareketliliği kısıtlaması mümkün müdür? Cevap tabi ki; hayır… Bu, teknik olarak mümkün değildir. Hiçbir krem, yağ veya uçucu yağın böyle bir etki göstermesi beklenemez.

Peki, neden insanlar botoks etkili krem veya botoks etkili yağların reklamını yapıyorlar? Ben yorumu sizlere bırakıyorum…

Botoks işlemi ile ilgili yanlış anlaşılan bir diğer konu da dolgu uygulamaları ile karıştırılmasıdır. Yüz, boyun, dekolte ve hatta vücudumuzun çeşitli bölgelerine enjeksiyon yoluyla yapılan uygulamalarda çoğunlukla hyluronik asit kullanılır. Hyluronik asit, vücudunuzda doğal olarak bulunan bir bileşiktir ve su tutma, nem verme gibi görevleri vardır. Dolgu maddesi olarak kullanılan hyluronik asit, oldukça kıvamlıdır ve arzu edilen bölgede daha dolgun bir görünüm sağlar.

Hyluronik asit ayrıca birçok kozmetik ürünün de içeriğinde farklı formlarda yer almaktadır. Özellikle kuru, nemsiz ve olgun ciltlerin bakımında oldukça etkilidir bende formüllerimde sıklıklara kullanıyorum. Ayrıca çeşitli silikon türevleri kullarak geçici olarak (4-8 saat) kırışıklıkları dolduran ürünler de mevcut,fakat bu ürünlerin  kırışıklıklar üzerinde iyileştirici etki gösterdiğini söylemek güç.

Dolgu ile botoks arasındaki farkı bu şekilde özetleyebiliriz.

Tabiki burada ilginç bir detay var ki oda şu ; sosyal medyada hep botoks etkili diyerek ürün reklamları yapılıyor dolgu etkili değil.. nedenini bilmiyorum belki botoks’ kelimesi daha havalı geliyordur 🙂 neyse konumuza tekrar dönersek ;

Sabit veya uçucu yağların cilt bakımında kullanıldığında sayısız faydalar sağladığını ‘’ Aromatik Rehber’’ bölümünde tek tek açıkladım.

Doğal olarak bazı bitkilerden elde edilen hyluronik asit ve özellikle turunçgiller familyasından uçucu yağlar ve GLA içeren sabit yağlarla yapılan özel formüller ile nem oranında artış, kırışık görünümünde azalma, daha sıkı bir cilt gibi gözle görülen sonuçlar elde etmek mümkün fakat bu faydalar arasında botoks  etkisinden söz edilemez. Keza uygulama şekilleri ve etki mekanizmaları da tamamen farklıdır.

  • Botoks ; mutlaka ve mutlaka konunun uzmanı bir hekim tarafından uygulanmalıdır.
  • Dolgu; mutlaka ve mutlaka konunun uzmanı bir hekim tarafından uygulanmalıdır.
  • Uçucu yağlar ile yapılan karışımlar ve formüller cilt bakım ritüellerine Aromaterapi eğitimi almış estetisyenler ve diğer uzmanlar tarafından eklenmelidir.