Leyla Çakır

Leyla Çakır

Klinik Aromaterapist CCA,Aromakolojist,Tıbbi Laboratuvar profesyoneli

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra In vitro Diagnostik sektöründe iş hayatına başlamıştır. Kariyeri boyunca medikal firmalarda klinik destek uzmanı olarak çalışmış ve yöneticilik yapmıştır.

Biyokimya ve mikrobiyoloji sistemleri konusunda yurt içi ve yurt dışında birçok seminer, kongre ve eğitimlere katılmış, özel ve kamu hastaneleri başta olmak üzere birçok sağlık kurumunda eğitimler vermiştir.

Dil eğitimi için ABD’nin San Francisco şehrinde bulunduğu sırada aromaterapi ile tanışmış ve holistik aromaterapi konusunda dünyanın sayılı organizasyonlarından biri olan ‘National Association of Holistic Aromaterapy’ tarafından akredite edilmiş bir eğitim kurumunda aromaterapi eğitimi almıştır.

Eğitimi boyunca uçucu yağların mikrobiyolojik aktiviteleri konusunda birçok ‘in vitro deney’ ve çeşitli çalışmalarda bulunmuştur.

Daha sonra İngiltere ve Fransa’da kozmetik ürün yapımı ve doğal güzellik terapileri gibi konularda birçok eğitim, seminer ve workshop’lara katılmıştır. Yine bir seminer için İtalya’da bulunduğu sırada kokuların insan fizyolojisi ve psikolojisi üzerindeki etkilerini araştıran çeşitli bilim insanları ile tanışmış ve çalışmalarını aromakoloji üzerine yoğunlaştırmaya karar vermiştir.

Aromatik yağların güzellik ve wellness uygulamalarında doğru kullanımı konusunda insanları bilgilendirmek ve aromakoloji bilimini Türkiye’de tanıtmak için bu siteyi kurmuştur.

Leyla Çakır, ‘National Association of Holistic Aromatherapy’nin ilk kayıtlı Türk üyesi ve Türkiye Aromaterapi Derneği üyesi olup bu alandaki gelişmeleri takip etmekle birlikte kendi ‘in vitro diagnostik’ alanındaki çalışmalarını da sürdürmektedir.