Hangi Koku Kişiliğinize Uyuyor?

19 Mart 2019 Kapalı Yazar: Aromakoloji Aromakoloji
Hangi Koku Kişiliğinize Uyuyor?

Hangi Koku Kişiliğinize Uyuyor?

 

Hepimizin bildiği gibi; insanlar olarak çok karmaşık varlıklarız. Hepimizin farklı zevkleri ve ilgi alanları var. Mesela bir kadın; saç stili, makyajı, elbisesi, kullandığı aksesuarlarıyla aslında neyi sevdiğini ve kim olduğunu çevresine ifade eder. Koku da bu ifadenin çok güçlü bir parçasıdır.

Doğru kokuyu bulmak, çok önemli olduğu kadar bir o kadar da zahmetlidir. Parfüm seçimini genellikle alışveriş merkezlerindeki parfüm reyonlarına giderek veya satış temsilcisinin yönlendirmesi ve kokuları test etme yolu ile yaparız. Genelde de üçüncü veya dördüncü kokudan sonra sıkılır ya da kokladığımız parfümü algılamamaya başlarız.

Diğer yöntem ise yakın çevremizden tavsiye almak ya da bir başkasının  kokusunu çok beğenip aynı parfümden satın almaktır.

Şüphesiz ki; bu yöntemlerin gerçekten işe yaradığını söylemek güçtür. Parfüm seçiminde en önemli kriterlerden biri, kendi kişiliğinize ve vücut kimyanıza uygun parfümü bulmak ve onu kullanmaktır. Bir parfümü oluşturan tüm koku molekülleri, kendi vücut kimyanız ile birleşerek eşsiz bir koku meydana getirirler ve sizin kim olduğunuz ile ilgili diğer kişilere aromatik yolla mesajlar iletirler.

The Psychological Basis of Parfumery’nin yazarı Paul Jellinek yaptığı çalışmalar neticesinde antik felsefede de yeri olduğu gibi karakterleri ; HAVA,SU,TOPRAK;ATEŞ olarak dört gruba ayırdı.

ATEŞ : Duygusal olarak istikrarlı,karizmatik, yaratıcı, hırslı ve özgüveni yüksek ,özgün fikirler üretme konusunda usta kişilerdir, ön planda olmayı severler ama kuru kalabalıktan asla hoşlanmazlar, bu kadınların, güçlü çiçek ve oryantal parfümlerden daha çok hoşlandıkları belirtilmektedir. Sıcak, baharatlı,meyvemsi, zengin kokuları bu gruba alabiliriz.

TOPRAK : İçe dönük fakat hayalperest olmayan gerçekçi kadınlardır, güven onlar için çok önemlidir ,mantık çerçevesinde hareket eder acelecilikten hoşlanmazlar, sabit fikirlidirler. Bu kişiler sıcak ve baharatlı kokular kullarak kendilerini daha konforlu hissedebilirler. Karamel,canlı,seksi ,tatlı kokuları bu gruba alabiliriz.

SU : Çok duygusal ve naif yapıda olan su grubu kadınlarının hayal dünyaları çok zengindir, mantıktan ziyade sezgilerini kullanırlar, bu kadınlar ön planda olmayı sevmeyen, aileleri ve sevdikleri için yaşayan fakat hayata karşı biraz karamsar bakan kişilerdir. Su grupları fresh çiçeksi kokuları seçme eğilimindedirler, Taze,çiçek , narenciye kokularını bu gruba alabiliriz.

HAVA : Yenilikçi,açıksözlü,dışa dönük,duygusal olarak kararlı olan kadınlar odunsu,ve taze kokulardan hoşlanırlar. Bu kişilerin sosyal ilişkileri çok güçlüdür, insanlarla etkileşim halinde olmayı, dışarıda vakit geçirmeyi çok severler. Yeşil,narenciye,taze,odunsu kokuları bu gruba alabiliriz.

Karaktere göre parfüm seçimini bu şekilde kısaca özetleyebiliriz fakat koku beğenisinin son derece kişisel olduğu için, beğenilerde birden fazla parametrenin devreye girdiği unutulmamalıdır.

Ayrıca Parfüm seçimi esnasında aşağıdakilere çok dikkat etmek gereklidir:

1-) Baharatlı yiyecekler, yoğun alkol alımı, sigara kullanımı koku tercihlerinde yanılgıya sebebiyet verebilir. Yeni bir koku denerken bu duruma dikkat edin.

2-) Kişilik yapınıza uygun olarak seçtiğiniz kokuların teninizde nasıl durduğunu test edin. Kokunun vücut kimyasına uyumu çok önemlidir.

3-) Koku ve hatıralar arasında derin bir ilişki olduğundan size negatif duyguları çağrıştıracak kokulardan kaçının.

4-) Parfümü ilk sıktığınızda algıladığınız ilk koku parfümün baş notasıdır ve kalıcılığı oldukça kısadır. Bu sebeple sıktıktan sonra 20 dakika bekleyerek tekrar koklayın.