Kullandığımız Mucize Kremler Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

15 Mart 2019 Kapalı Yazar: Aromakoloji Aromakoloji
Kullandığımız Mucize Kremler Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Kullandığımız Mucize Kremler Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Bu sorunun cevabı, kesinlikle ‘evet’ olacak. Gerçekten kullandığımız cilt bakım kremlerimiz, yağlarımız, losyonlarımız ve şampuanlarımızın hepsi işe yarıyor fakat problem, cilt bakım ürünlerini tanımlarken ortaya çıkıyor.

Cilt bakım kremleri ve serumları gibi kozmetik ürünler, içerdiği aktif maddeler ve kullanılan kimyasalların kalitesine göre cildimizi beslemeye, nemlendirmeye ve arındırmaya, kırışıklıkların görünümünü yumuşatmaya, aydınlık ve pürüzsüz bir görünüm sağlamaya, ultraviyole ışınları gibi dış etkenlerden korumaya faydalı ve gereklidir. Özellikle kişiye özel ve bilimsel analize dayalı kozmetik ürünler yüz güldürmektedir.

Pekala kozmetik bir üründen tıbbi bir fayda beklemelimiyiz ? bu sorunun cevabı ise ”hayır” olmalı.. kozmetik ürünlerinden tıbbi fayda beklersek o ürüne artık kozmetik diyemeyiz ancak ilaç diyebiliriz, bu nokta oldukça önemlidir. Kozmetik bir ürünün ilaç gibi pazarlanması veya bir hastalığı tedavi iddiasında bulunması hem sakıncalıdır hemde yasal değildir.

Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarında, Tıbbi ve aromatik bitkiler ile hazırlanmış formüller de sıklıkla kullanılmaktadır. Merhem formunda hazırlanan bu ürünler ile yapılan tedavilerde çok iyi birkaç sonuç gördüm ve çoğunlukla hiç işe yaramayanları da… Burada önemli olan tabiki her kişinin cildinin ve ihtiyaçlarının farklı olması , ürünü hazırlayan veya tavsiye eden kişinin bilgi ve uzmanlığı ve tabiki tatbik edilen ürünlerin gerekli standartları sağlamış olmasıdır, fakat Türkiye’de malesef gerekli standartları karşılayan Tıbbi ve bitkisel ürün bulmak oldukça zor..

Peki estetik kaygılar ile kullandığımız ve mucize beklediğimiz ürünlerde durum nasıl ? Ben çoğunlukla sosyal medya reklamlarında görüyorum örneğin ; Botoks etkili krem, Kırışıklıkları yok eden serum gibi.. Bu abartılı iddiaların altının boş olduğu gün gibi açıktır çünkü ;

Uygun yasal mevzuata göre hazırlanmış cilt bakım ürünlerimiz sadece epidermise ( derinin en dış tabakası ) etki ederek yukarıda belirttiğim gibi, nemlendirme,arındırma vb. etkileri gösterirler. Kozmetik raflarından seçip aldığımız,evde kullanıma uygun ve topikal olarak uygulanan cilt bakım ürünlerinin, cildin daha alt katmanlara ulaşması enfeksiyon gibi birtakım sağlık risklerine sebebiyet verebileceğinden, üreticiler bu ürünlerin formüllerini kozmetik ürün mevzuatında belirtilen kurallara göre planlanmak zorundadırlar. Bu kozmetik ürün güvenliği açısından gereklidir.

Sonuç olarak evde kullanıma uygun cilt bakım  ürünlerinin sadece Epidermise etki ettiği, derinin alt katmanlarına ulaşmasının, hem derinin yapısı ve kendi öz korunma mekanizması hemde kozmetik ürün mevzuatına göre mümkün olmadığı ,bu sebeple mucize etkiler yaratmasının beklenmemesi gerektiğini  anlamış bulunuyoruz.Mucize etkiler bekliyorsak Kişiye özel cilt bakımları, Medikal Estetik  gibi daha profesyonel uygulamalara başvurmak daha sağlıklı olacaktır. Bir uzman kontrolünde, cilt analizine göre önerilen cilt bakım ürünleri ana terapiyi tamamlayıcı nitelikte çok iyi sonuçlar vermektedir.

Cilt bakımında kullandığımız kremlerimizin, serum ve losyonlarımızın nelere faydalı olduğunu ve hangi durumda işe yarayıp hangi durumda yaramayacağını böylece netlik kazanmış oluyor. Fakat, bir diğer önemli konu var ki; o da doğru ürün seçimi ve seçilen ürünün doğru kullanılmasıdır.

Cilt bakım rutinimiz nasıl olmalı ?

  • Öncelikle abartılı iddaları olan ürünlerden kaçının.
  • Mucize formül arayışı ile paranızı boşa harcamayın.
  • Kendi cilt tipinize ve ihtiyaçlarınıza uygun olan ürünleri kullanın. Kozmetik ürün kullanmadan önce detaylı cilt analizi yaptırmanız faydalı olacaktır.
  • Düzenli kullanım iyi neticeler almak için oldukça önemlidir,bunu atlamayın.
  • Cilt bakımındaki en önemli basamak temizliktir. Cildinizin çok iyi temizlendiğinden emin olun. pH 5.5 temizlik ürünleri kullanın ve mutlaka temizlik rutininize yağları ekleyin. İyi bir temizlik için çok faydalıdır.
  • Cilt tipinize göre mutlaka haftada bir kez ölü derilerden arınma işlemi olan ‘ekfoliasyon’ adımını atlamayın. Işıltılı bir cilt için hayati önem taşımaktadır.
  • Gece ve gündüz cildinizi çok iyi nemlendirin ve gündüz güneş koruyucusu kullanın.
  • Nemlendirici kullanmadan kesinlikle fondöten ya da pudra kullanmayın.
  • Son olarak kokusunu sevmediğiniz veya kokusu sizi rahatsız eden hiçbir ürünü içeriği ne olursa olsun kullanmayın.

Cildinizde medikal bir sorun varsa,ilk olarak mutlaka bir hekime danışınız, doğal ve bitkisel kürlerin kullanımı da uzmanlık gerektirmektedir,bu gibi önerilerde bulunan kişilerin mutlaka eğitimini sorgulayınız.