Rehber

REHBER

Kokuların ruh halimizi pozitif yönde etkilediği binlerce yıldır bilinmektedir. İyi görünmek, öncelikle iyi hissetmekten geçer.

Aromatik bitkiler, içerilerinde bulunan kimyasal bileşenleri sayesinde hem ruhumuza hem de bedenimize iyi gelir. Bu yönü ile bütünsel bir sağlık ve güzellik uygulaması olan aromaterapide kullanılan uçucu ve sabit yağların doğru bir şekilde kullanılması büyük önem taşımaktadır.

Bu bölüm, cilt bakımı ve well-being uygulamalarında kullanılan uçucu yağlarla ilgili tüketicileri doğru bilgiler ulaştırmak üzere tasarlanmıştır.

Unutulmamalıdır ki; bir ürünün bitkisel olması, güvenilir olduğu ve her durumda kullanılabileceği anlamına gelmez. Bu sitede yer alan bilgiler sadece eğitim amaçlı verilmiştir, kesinlikle bir hastalığı tedavi etmek niyeti taşımaz ve bu amaçla bir kılavuz olarak kullanılamaz.

Slider

Genel Uyarılar

Uçucu yağlar, kesinlikle içeceklere, yemeklere katılarak veya direkt olarak dahili kullanıma uygun değildir. (Tedavi amacı ile dahili olarak kullanılmak üzere reçete edilen uçucu yağlar, mutlaka tıbbi amaçla kullanıma uygun olarak üretilmiş olan formlarda ve sadece hekim tavsiyesi ile kullanılabilir)

Uçucu yağ karışımı hazırlamak uzmanlık gerektirir. Aromaterapi eğitimi almamış olan kişilerin aynı formülde birden fazla uçucu yağ kullanması tavsiye edilmez.

– Uçucu yağlar, çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır.

– Uçucu yağlar,göz ile temas edilmemelidir.

-Uçucu yağlar, uzman aromaterapist veya konu hakkında eğitim almış sağlık profesyonelleri aksini önermedikçe deri üzerine yapılacak yüzeysel uygulamalarda bir sabit yağ ile toplamda(karışım toplamı) maksimum %0,5-3 oranında seyreltilerek kullanılmalıdır. (Bazı uçucu yağlar, %0,5’ten fazla oranda kullanılmamalıdır)

– Hamilelik veya emzirme döneminde uçucu yağların kullanılması tavsiye edilmez.

– 5 yaşının altındaki çocuklarda uçucu yağların kullanımı genellikle tavsiye edilmez.

– Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı tedavi gören, akut ya da kronik rahatsızlığı bulunan kişiler, uçucu yağları kullanmadan önce hekime danışmalıdır.

– Herhangi bir bitkiye karşı alerjisi olan bireyler, ilgili bitkiden elde edilen uçucu ya da sabit yağları kullanmamalıdır.

-Aromakoloji.com’daki bilgiler güvenilir kaynaklardan özenle derlenmiştir fakat, uçucu ve sabit yağların etkinliği, saklanma koşulları, damıtma metodu gibi sebeplerden dolayı değişkenlik gösterebilir. Yayıncı, bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğunu garanti edemez.

Kaynaklar

Worwood, V.A.(2016), The Complete Book of Essential Oils & Aromatherapy, revised and expanded

Tisserand, R. and Young, (2014), R. Essential Oil Safety 2nd Edition, Churchill, Livingstone

Purchon.N. and Cantele L. (2014), The Complete Aromatherapy & Essential Oils Handbook for Everyday Wellness

Neal’s Yard Remedies, (2016), Essential Oils, Great Britain, London

Worwood, V.A. (2001), Aromatherapy for the Beauty Therapist