Uyku ve Güzellik İlişkisi

13 Mart 2019 Kapalı Yazar: Aromakoloji Aromakoloji
Uyku ve Güzellik İlişkisi

Uyku ve Güzellik İlişkisi

Hayatımız boyunca güzel görünmek için makyaj malzemeleri, diğer kozmetik ürünler ve estetik uygulamaları derken hem zaman hem de ciddi paralar harcıyoruz. Fakat, doğal olarak güzelleşmenin çok basit bir yolu daha var: UYKU

Geceleri aldığımız uykunun derinliği ve kalitesi, cildimizin genel sağlığını temelinden etkileyebilir. Uykuya daldığımızda en büyük organımız olan derimiz, kendini yeniler ve toksinlerden arındırma işlemi devreye girer. Eğer çeşitli sebeplerden dolayı uykumuzdan taviz verirsek bu döngü de tehlikeye girebilir.

Uykuya daldığımız ilk üç saat içerisinde beynimizdeki hipofiz bezimizden (HGF) ‘Human Growth Factor’ yani ‘İnsan Büyüme Hormonu’ üretilmeye başlar. Bu hormon; genç görünümlü, ışıltılı ve sıkı bir cilt için gereklidir ve bu hormon olmadan cildimiz gün içerisindeki hasarları onaramayabilir. Böylelikle yaşlanma süreci hızlanır.

Yine uyku sırasında melatonin hormonunun arttığını görürüz. Bu hormon ise uyku ritmimizi düzenler ve antioksidan gibi hareket ederek bedenimizi serbest radikal hasarından korumaya yardımcı olur. Serbest radikal hasarı, erken yaşlanmanın birinci ve en önemli nedenidir ki; bunu başka bir yazımda detaylı olarak anlattım.

Uyku yetersizliğinde en fazla karşılaştığımız sorunlar ise şunlardır:

 • Saç dökülmesi
 • Kuru ve donuk cilt
 • Göz çevresindeki morluk ve koyu halkalar
 • Kolojen sentezinin yavaşlaması
 • Bitkin ve yorgun görünüm.

Bu yazımda sadece uyku ve güzellik arasındaki bağı ele aldım. Fakat, uyku kalitesindeki bozuklukların ciddi sağlık problemine de sebebiyet verdiği unutulmamalıdır.

Uyku yetersizliği veya uyku kalitesindeki azalmadan dolayı karşılaştığımız sorunları, minimize etmek için kokulardan faydalanabiliriz. Lavanta kokusunun, yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi ile, uyku kalitesini arttırmada etkili olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte yapılan bazı çalışmalarda doğal olarak vanilya, menekşe gibi bitkilerde bulunan heliotropin molekülünün de uyku verimliliğini arttırdığı belirtilmiştir.

Daha iyi bir cilt ve uyku için;

 • Günlük uyku düzeninizi belirleyin. 7-9 saat arası uyuyun.
 • Kaliteli uyku ve melotonin hormonunun salgılanması için yatak odanızın karanlık olması gerekmektedir. Şehir merkezi ya da çok ışık alan bir yerde yaşıyorsanız yatak odanızda kalın ve koyu renkli perdeler tercih edin.
 • Alkol ve sigara alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirin. Bilindiği gibi alkol ve sigara, uyku kalitesini bozmakla kalmayıp ciddi sağlık problemlerine de davetiye çıkarır.
 • Siyah çay, nane çayı ve kahve gibi uyarıcı içecekleri geç saatlerde tüketmekten kaçının.
 • İyi materyallerden yapılmış nevresim ve yastık kılıfı ile ergonomik yatak ve yastıkları tercih edin.
 • Cildinizi temizlemeden kesinlikle yatağa girmeyin. Size ve cilt tipinize uygun cilt bakım ürünlerini kullanın.
 • Uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız; lavanta, papatya, vanilya gibi esanslardan faydalanabilirsiniz.

  Uyku alışkanlıklarınızı düzenlemenize rağmen hala sıkıntılar yaşıyorsanız, mutlaka doktorunuza danışınız.